Zaskočen Radostí

30. listopadu 2006 v 8:18 | žELVA |  přečetli jsme za vás
C. S. Lewis: Zaskočen Radostí... vydalo nakladatelství Návrat domů, které vydává díla tohoto autora systematicky už mnoho mnoho let. Dávno dávno před tím, než si filmové štáby všimly jeho ságy Narnie, pokusily se ji převést na plátno kina a způsobily zdražení autorských práv do té míry, že o práva na nové vydání této ságy nakladatel přestal usilovat (kdo četl, potvrdí, že vydání brožované bylo lepší než současné lesklé obálky, obří písmena a tlusté vazby vydání Narnie z nakladatelství Fragment... ale to je jiná písnička). Jak mi z nakladatelství řekli, i ostatním titulům zdražilo autorské právo, ale rozhodně ne tak, jako Narniím. Pro malé nakladatelství, které vydává křesťansky zaměřenou psychologii, teologické úvahy a právě dílo CSL, asi stouply neúměrně.. Držitelé autorských práv se tedy křesťanského odkazu svého "chlebodárce" moc nedrží. no to je fuk, pojďme ke knize.

Kniha má podtitul "moje cesta od ateismu ke křesťanství", spíše bych ovšem dodala, že jde o cestu od automatického křesťanství (Lewis se narodil v Belfastu) přes schizofrenní nevíru v Boha ("tvrdil jsem, že Bůh neexistuje. A také jsem se na něj za to hodně zlobil. Rovněž mi vadilo, že stvořil svět.") k uvedomělému křesťanství ("Měl jsem Boha poslouchat čistě proto, že je to Bůh"). Nedá se ale říci, že by Lewis ve svém životě byl po kterýkoliv okamžik typickým "bezvěrcem". Na to byl od mala příliš hloubavý, příliš zadumaný, příliš uložený sám do sebe, do svého nitra, do svých představ.
Byl (i na tehdejší dobu) dost velký čtenář. Za poměrně raného mládí se četbou setkal se severskou mytologií a zamiloval se do ní. Značný vliv na utváření jeho názorů měly i antické mýty a také mýty keltské. Každý nový poznatek však porovnával s tím, co už znal.
V knize popisuje letmá i intenzívní setkání a přátelení s různými lidmi i to, co si z kterého setkání odnesl pro sebe. Popisuje, jak přežil nasazení do 1. světové války, jak se seznámil (už za doby, kdy jako dospělý pracoval na univerzitě) s profesorem Tolkienem (také hluboce věřícím mužem). A nakonec, jak a hlavně proč začel věřit v Boha.
V tom je kniha trochu "mus". Přijde mi, že nemusel tak vehementně hájit své křesťasntví před světem. Nebo ho snad za to někdo odsuzuje, že věří v křesťanského Boha? Možná je to ale všechno jinak. Možná se bál, aby mu tu Víru někdo nerozmluvil. :-) Ale né, to si samozřejmě dělám srandu.
Knihu mám moc moc ráda. Četla jsem ji asi před sedmi lety, kdy ji vydala ještě tenkrát Křesťanská akademie (nebo nějaký jiný nakladatel, to si nepamatuju přesně..). Pracovala jsem tenkrát v Praze v duchovním knihkupectví paní Bednářové (které za mnohé děkuju) a tuto knihu jsem si přečetla, abych získala náhled na nepřeberné množství křesťanské literatury. Abych možná trochu pochopila, kde se v křesťanovi bere jeho Víra v jeho Boha, jeho Oddanost k Církvi, jeho Sounáležitost. ... Z této knihy jsem to sice nepochopila (a ani později jsem na to nepřišla, když jsem četla Špidlíka, Halíka, hromady knih z Karmelitánského nakladatelství..). Nicméně jsem tím získala jednoho z nejmilejších autorů. CSL psal kromě Letopisů Narnie a nábožensky laděných spisů (K jádru křesťanství, Rady zkušeného ďábla, Přípitek zkušeného ďábla ...) napsal také několik fantasy knih pro dospělé (názvy si nepamatuju, zkuste jejich webovky). S láskou vzpomínám také na knihu - "román o lásce v bezčasí", jejíž název si teď ne a ne vzpomenout. Takže jsem na jejich webovky přeci jen zavítala.. Kniha se jmenuje Dokud nemáme tvář a je tak zajímavá, že jí doma vyhrabu, znovu přečtu a napíšu sem.
Nebude to ovšem pozítří. Nyní doporučuji přečíst cokoliv od CSL. Pokud raději romány, pak něco z Narnií, pokud máte radši knihy esejistické, pak doporučuji Rady zkušeného ďábla. Je to vážně maso. :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 azmjddpbw azmjddpbw | E-mail | Web | 22. května 2009 v 6:44 | Reagovat

qkFhan  <a href="http://gqrulxkpgywi.com/">gqrulxkpgywi</a>, [url=http://ytshamctjxoq.com/]ytshamctjxoq[/url], [link=http://kvwsukmhbuyp.com/]kvwsukmhbuyp[/link], http://mrloojrvfwri.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama