Vánoční želví knihovnička

6. prosince 2006 v 15:07 | žELVA |  přečetli jsme za vás
Vánoce jsou čas, který já osobně prožívám dvojnásob ráda. Za prvé si velmi ráda užívám advent (rozhodně však ne lítáním po obchodech, ne uklízením neukliditelného, ne protivností v podobě neustálého stresu) a za druhé vychází takové množství knížek, že pak mám třebas dva měsíce z čeho čerpat, co číst, co objevovat. Knížky jsou zkrátka moje hobby. Pokud máte někoho, kdo je na tom podobně, a chcete ho obdarovat knihou, pak mám pro Vás několik tipů, co koupit.

Tomu, kdo rád historii:
Lutovský: Po stopách prvních Přemyslovců I.
- Libri, 320,- - populárně napsaná kniha s mnoha nákresy, mapkami a fotografiemi
Helan: Duce a kacíř - L. Marek 2006, 360,- - velmi zajímavá studie o mládí Benita Mussoliniho, a zvláště popis okolností, za kterých byla vydána jeho kniha o Janu Husovi
Tomu, kdo raděj cestuje (třeba jen prstem po mapě):
kolektiv autorů: Toulavá kamera
- Freytag & Berndt, 3 různé díly, 249,- - 299,- - pořad České televize Toulavá kamera je pro mnoho lidí důvod, proč vůbec v neděli ráno vstávat z postele.
kolektiv autorů: Divnopis - Radioservis, 229,- - v krátkých medajlóncích představuje městečka a vesničky zajímavé nejen svými neobvyklými názvy: Rampuše, Oškobrh nebo Dřísy. Ke každé obci připojen soupis zajímavých míst v okolí - to kdybyste se chtěli jet přesvědčit, že ta vesnice s divným jménem fakt existuje.
Každému, kdo umí číst, romány na dlouhé zimní večery i povídky na ty kratší:
Crescenzo: Heleno, Heleno, má lásko
- Dokořán, 250,- - román o velké lásce, probíhající na pozadí Trojské války
Rudiš: Grandhotel - Labyrint, 229,- - "zamilovaný" příběh, který skončí jinak, než ve filmu
Lansburh: Dear Vitie - Lidové noviny, 149,- - chcete-li svého bližního donutit, aby se naučil anglicky, tohle je jeden z možných způsobů. Anglicko-česky psané dopisy postupující od základů opravdové angličtiny (kdy v jedné české větě je jen jedno anglické slovo). Má to i další dva díly a je to opravdu příjemné "učení"
Donleavy: Zrzoun - Argo, 289,- - humoristický román od Ira, plný anglického humoru.
Jarchovský: Horem pádem + Kráska v nesnázích + Medvídek - Paseka, 229,- - tři filmové povídky snad ani není třeba komentovat
Šabach: Občanský průkaz - Paseka, 189,- - vzpomínky předního českého humoristy na chvíle, kdy byl v různých situacích žádán o občanku
Pro ty, kteří se nespokojí s málem a rádi hloubají:
Che Guevara: Motocyklové deníky
- Labyrint, 249,- - … aneb na cestě se studentem medicíny Ernestem po Latinské Americe v roce 1951
Rákosníková: Ten vánoční čas - Vyšehrad, 348,- - zpěvník vánočních koled s přidaným CD diskem, kde uvedené koledy zpívá Jura Pavlica z Hradišťanu se svými přáteli.
Pekařová: Jak žít a nezbláznit se - Poznání, 198,- - s podtitulem Psychologie dítěte od předškolního věku do dospělosti, ovšem kniha poteší nejen mladé bezradné rodiče, ale i každého, koho zajímají souvislosti mezi výchovou a chováním lidí v dospělosti a koho trochu děsí současný "uspěchaný" komerční styl života
Dahl: Karlík a továrna na čokoládu - Academia, 99,- - kdo viděl film a nečetl knihu, má velkou mezeru. Stojí to za to, věřte mi.
Plíhal: Jak COOL v plotě - Inspiracek, 165,- - kniha plná autorových čtyřverší, ze kterých bude ukázka:
Po ulici kráčí Zdeněk
a je celý od písmenek,
vpředu, vzadu, prostě hrůza,
posrala ho v letu múza.
...
Kráčím domů, slzy roně,
tašku plnou třísek,
dal jsem houpacího koně
na nucenej výsek.
PŘEJU KRÁSNÉ VÁNOCE, POŽEHNÁNÍ A RADOST Z VÁMI VYBRANÝCH DÁRKŮ V OČÍCH VAŠICH BLÍZKÝCH.
(Původně publikováno na serveru Mělníček.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama