"Dejte mi slevu, nechci ji zadarmo"

9. ledna 2007 v 13:06 | žELVA |  přečetli jsme za vás
Každý občan má právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách. Tak praví ústava. V reálu je ale všechno jinak. Dítě zadarmo nepřekročí ani práh první třídy.
(článek převzatý z Denik.cz) některá slova by se měla tesat.. Aneb k čemu je nám bezplatné školství, když bezplatné v našich podmínkách znamená neosobní, uspěchané, rigidní a nelidské (ale co byste chtěli, když je to zadarmo). Proto - raději za všechno přiměřeně zaplatím, jen aby to mělo svoji úroveň. Je to stejné, jako s kulturou - pokud půjdu někam zadarmo, nebude mne tolik zajímat kvalita daného projektu ... Čímž se obloukem vracím k rozhovoru, který jsem před nějakou dobou vedla s panem R.V. Máte pravdu! Ani kultura by neměla být zadarmo. Kdo by si jí pak vážil? A kdo si váží takového "zadarmikového" školství? Učitelky pracují přece "zadarmo", učebnice kupujeme svým dětem, ne jim. ... (možná jsem se do toho zamotala)

Neplatí se za výuku, to je fakt. Bylo by však kvalitní vyučování bez moderních učebnic a pracovních listů, výtvarných potřeb, cvičebních úborů, pobytů v přírodě, návštěv divadel a muzeí?
A když paní učitelka na třídní schůzce významně obchází mezi lavicemi a vybírá do třídního a školního fondu, kdo z ustrašených rodičů by si troufl nezapátrat v peněžence?
Mít doma školáka zkrátka vyjde draho. Přesto mi to jako matce druhačky a primána nevadí. Pro rozumného člověka přece není lepší investice než do vzdělání potomků. Mnohé tudíž ani tak nebolí roční mnohatisícové náklady, jako pochybnosti o jejich účelném vynaložení.
Učebnice bez šikovného a schopného kantora jsou jen papírem s mrtvými literami. Drahé tempery, tuže a čtvrtky jsou jen spotřebním materiálem bez vtažení dítěte do kouzelného světa výtvarného umění a estetiky vůbec. Ani lyžařské kurzy s vybavením ve výši měsíčního platu nejsou k ničemu, pokud je pedagog nevyužije k čemusi navíc. Třeba k večernímu povídání s žactvem u krbu nebo k procítění velebného ticha na vrcholku hory. Pak si většina rodičů ráda připlatí a nebude žádat slevu.
KATEŘINA PERKNEROVÁ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama