10/2006: Francois Villon

20. ledna 2007 v 10:13 | Ivan |  literární kavárničky
Domluvili jsme se s naším milým kulturním domem, že se tam budeme s našimi přáteli předvádět. Protože se pár lidí ptalo po scénářích z našich již proběhlých pořadů, zkusím je tu pověsit. Pokud byste je chtěli také provozovat, děkujeme za důvěru a napište nám o tom...

Francois Villon je mýtus. Jediné, co se o muži tohoto jména ví doopravdy, je, že člověk tohoto jména skutečně existoval. Jestli je autorem básní, jemu připisovaných, se diskutuje řadu let. Podle řady badatelů totiž tyto básně napsal někdo jiný, kdo si jméno známého pijana, rváče a výtržníka pouze vypůjčil. A jsou i tací, kteří tvrdí, že se jedná o kolektivní dílo spolku soudních písařů. Konec konců, kdo jiný by měl život skutečného Villona lépe znát.
Jedno je ale jisté: že někdy v roce 1431, v témž roce, kdy Angličané popravili Janu z Arku, se v Paříži narodil chlapec jménem Francois de Montcorbier, známý pod pseudonymem Villon. Toto jméno převzal od kaplana pařížského kostela Saint Benoit le Betourne, Guillama Villona, který ho podle tradovaných tvrzení adoptoval. Jestli byl farář nějak s Francoisovou rodinou příbuzný, či zda ho přijal na žádost jeho matky na vychování, nevíme.
Po získání základního vzdělání začal Villon studovat na pařížské fakultě svobodných umění a roku 1449 zde složil bakalářskou zkoušku. Následující tři roky dál studoval a krom toho se účastnil celé řady - zdvořile řečeno - taškařic. Pravděpodobně se podílel i na krádeži milníku nazývaného Pet au Diable roku 1451. Původně zřejmě nevinný žert se rozrostl do sporu mezi univesitou a králem a následovala celá řada dalších výtržností a rvaček. To už se ale chýlila Villonova studentská léta ke konci. Někdy mezi 4. květnem až 26. srpnem získal magistrskou hodnost. Rychlost, s jakou vystudoval, svědčí o tom, že v rozporu se svým tvrzením nebyl rozhodně žádným lajdákem, ale spíše nadaným a pilným studentem.
Měl možnost požádat o církevní benefici, ale zdá se, že pravděpodobnější je, že nastoupil jako písař v některé advokátní kanceláři. Jeho pokusy žít obyčejným a spořádaným životem ale ztroskotaly. Zřejmě byl skutečně takový, jak sám sebe popisuje ve svých básních: chlapík milující život ve všech jeho podobách, nepříliš dbající mravů i zákonů a svým způsobem ostrý "ranař".
Už o dva roky později stál před soudem: 5. června 1455 zabil v nevyprovokované rvačce nešťastnou náhodou kněze Phillipe Chermoye. Důvodem sporu byla dívka jménem Ysabeau. Soud Villona omilostnil. Svědci totiž Villonovi dosvědčili, že jednal v sebeobraně a umírající Chermoye mu údajně před smrtí odpustil. Villon sice podal k soudu několik žádostí a petic, dokazující jeho nevinu, pro jistotu ale z Paříže utekl a na sedm měsíců zmizel všem z dohledu.
Během následujícího roku se sice do Paříže vrací, ale klid netrvá dlouho: kolem vánoc 1456 se spolu se čtyřmi dalšími účastní loupeže v navarské koleji, kde společně ukradli 500 tolarů. Na krádež se sice přišlo až v březnu 1457, ale policie pracovala na svou dobu neuvěřitelně rychle: už v květnu věděli, kdo kradl. Villon je však předešel: krátce po činu opět prchá z Paříže a pět let se toulá po celé Francii. Někdy v roce 1460 je v Orleansu, opět má střet se zákonem, a je vsazen do vězení. Byl dokonce odsouzen k trestu smrti, od kterého ho zachránila generální amnestie, která se ve městě konala na počest příjezdu princezny Marie Orleánské. O rok později se situace opakuje: jen pro změnu sedí ve vězení v Meungu a život mu zachrání další generální amnestie, tentokrát na počest příjezdu krále Ludvíka XI.
Během svých pětiletých toulek netrávil Villon svůj čas jen ve věznicích, ale i v palácích různých šlechticů, pro které psal oslavné básně. Hlavně však mezi galerkou, od které se přiučil tehlejší zlodějský žargon.
Koncem roku 1462 se vrací do Paříže. Už začátkem listopadu je Francois pro krádež znovu ve vězení. Má namále, ale když se zaváže uhradit část škody z už zmíněné loupeže v navarské koleji, je propuštěn. Ještě tentýž měsíc se zaplete do rvačky na nože, je chycen, zavřen do pařížského vězení, a odsouzen k smrti. Podává okamžitě odvolání k soudnímu parlamentu, a má znovu štěstí: trest smrti je změněn na desetileté vyhnanství z Paříže, z města, které miloval a o kterém píše ve většině svých básní.
Pravděpodobně 9. ledna 1463 odchází naposledy Villon z Paříže. Je mu třicet dva let a už nikdy nikdo o něm neuslyší. Sem tam se objeví tvrzení, že byl viděn tam i onde, že si říkal tak i onak... Důkazy neexistují. Literární vědci usuzují, že zahynul někdy kolem roku 1468. Vycházejí z toho, že v závěti Guillama Villona, tedy kněze, který mu dal jméno, se neobjevuje žádný odkaz našemu básníkovi. Že ho prý měl rád a kdyby byl naživu, že by mu určitě něco odkázal... Možná.
Ale věřit se téhle konstrukci moc nedá. Možná se dodnes někde Francois Villon potuluje, sedává s veselou společností po hospodách a na jejich zdi píše básně...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Helča Helča | 1. dubna 2008 v 7:28 | Reagovat

Tak ten závěr se Ti fakt povedl! Už dlouho jsem nic podobně optimistického neslyšela. :-))))))))))))))))))))

2 DorogiKRDbiz DorogiKRDbiz | E-mail | 24. srpna 2017 v 14:37 | Reagovat

<a href=http://rrr.regiongsm.ru/33>
<img>http://rrr.regiongsm.ru/32 </img>
</a>
Благоустройство и асфальтрование в г. Краснодаре и г.Гулькевичи. Решение любого вопроса по Благоустройству Краснодара и края. Оперативно

Подробнее... Благоустройство-Краснодар.РФ   ... 7 861 241 2345
___________________________
благоустройство с размерами
культурное благоустройство
благоустройство стоянок
тендер на благоустройство набережной
ассоциация благоустройство

3 Sandrasak Sandrasak | E-mail | 28. srpna 2017 v 22:23 | Reagovat

<a href=http://rrr.regiongsm.ru/33>
<img>http://rrr.regiongsm.ru/32 </img>
</a>
Благоустройство и асфальтрование в Краснодаре и г.Геленджик. Решение любого вопроса по асфальтированию в Краснодарском крае. Под ключ

Подробнее... Благоустройство-Краснодар.РФ   ... +7(861)241 2345
___________________________
земельный кодекс рф благоустройство
благоустройство домов культуры
городское благоустройство феодосия
благоустройство улиц частного сектора
устройство дренажа благоустройство

4 Sandrasak Sandrasak | E-mail | 29. srpna 2017 v 22:44 | Reagovat

<a href=http://rrr.regiongsm.ru/33>
<img>http://rrr.regiongsm.ru/32 </img>
</a>
Благоустройство и асфальтрование в Краснодаре и г.Усть-Лабинск. Решение любого вопроса по Благоустройству Краснодара и края. Под ключ

Подробнее... Благоустройство-Краснодар.РФ   ... 88612412345
___________________________
благоустройство барнаула 2020
асфальтирование нижний тагил
благоустройство городских территорий петербург
мкп благоустройство бобров инн
штрафы за благоустройство территории

5 AlysonKml AlysonKml | E-mail | Web | 8. října 2017 v 22:36 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a very bad experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stuff and whined about his anxiety. I totally told him to <a href=https://www.snowdonrailway.co.uk/phpunit/can-tramadol-get-you-high>here</a> and deal with it.

6 Dol77larnup Dol77larnup | E-mail | 14. října 2017 v 16:37 | Reagovat

Были заплачены деньги 6000 за покупку базы данных и просто швырнул. с другого аккаунта к нему обратились, уже специально на 100р была сделка на выборку и тоже швырнул.

непорядочный гандон. кинет 100р%

Телеграм  @japoshka кидальная дешевка

7 BethanyFnm BethanyFnm | E-mail | Web | 26. října 2017 v 7:31 | Reagovat

https://www.instructables.com/member/VanessaCatherine4/

8 ShaylaVjvwq ShaylaVjvwq | E-mail | 11. října 2018 v 16:59 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama