Podporovat čtení knih u dětí?

30. ledna 2007 v 13:28 | žELVA |  přečetli jsme za vás
Další zajímavý článek, opsaný iHned.cz. Bez komentáře, třeba nějaký stvořím časem. Snad jen, že si stále myslím, že výchova má začínat v rodině (což mne bohužel optimismem nenaplňuje.. takže vlastně zaplať pámbu za to, že v tomto případě v rodině nezačíná)

Školy se snaží přilákat děti ke čtení knih

Projekt Cílené rozvíjení čtenářské gramotnosti ve výuce má žáky druhého stupně základních škol přilákat ke knížkám. Děti ze zapojených škol dostaly do školní knihovny nové tituly, sestavují knižní hitparádu nebo porovnávají knižní předlohy s divadelními adaptacemi.
"Projekt odstartoval výzkum, který před třemi lety ukázal, že zájem dětí o čtení knih formuje hlavně rodinné prostředí," řekla manažerka projektu Eva Holečková. Myslí si, že když budou mít školy vhodné podmínky, dokážou na žáky působit podobně jako rodina. Snaží se proto zatraktivnit výuku literatury a českého jazyka na čtyřech pražských školách, které představují různé typy podle velikosti a zaměření, zapojeny i jsou i dvě školy, které se snaží integrovat děti se specifickými poruchami učení.
Děti na počátku absolvovaly sociologické a vědomostní testy. Výuku mají zpestřenou o návštěvu divadel a kin, kde sledují zpracování knihy, kterou před tím přečetly a pak sdělují své dojmy. Pořádají také autorská čtení svých vlastních básní a povídek a vydávají sborníky, vyrábějí literární plakáty nebo putují po stopách autorů. Na konci je čekají nové testy, které zhodnotí, jak se projekt odrazil na jejich schopnostech a vědomostech.
Pilotní projekt společnosti Gabal analysis and consulting je zaměřen na žáky 6. a 7. ročníků, financován je z Evropského sociálního fondu, ze státního a pražského rozpočtu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama