Štorch: Zastavený příval

3. ledna 2007 v 14:08 | žELVA |  přečetli jsme za vás
Jedna z méně známých štorchovek znovu vyšlá v Albatrosu.

Anotace: "Jako nezadržitelný příval se hrne silný a sebevědomý nepřítel. Cílem je získat pro franského císaře Karla Velikého území před Labem a podrobit si slovanské pohany. Slované však bojují za svoji svobodu. Tam, kde jim dochází síla, nastupuje chytrost a lest, odvaha i sebeobětování. Válečným příběhem z počátku 9. století nás provází statečná a krásná Radislava z kmene Pšovanů, Lutic Lešek i mladý český kníže Neklan...
I tentokrát autor - vypravěč a učitel dějepisu v jedné osobě - barvitě líčí události z počátku českých dějiny, přibližuje nám tehdejší českou krajinu kolem Bezdězu a v okolí Pšova (dnešního Mělníka) a opět dokáže "hodinu dějepisu" udělat napínavě a zábavně."
Dojmy? Pro milovníka regionelí rozhodně zajímavý kousek. Štorch, který na Kokořínsko jezdil (a v Lobči má hrob!), zasadil dle některých výzkumů bitvu u Canburgu do okolí říčky Pšovka, do Kokořínského dolu, na Vrátenskou horu a hlavně do okolí Hradska - Kaniny (citace z webu o ztracených hradištích: "Roku 805 se Karel Veliký, obnovitel Římské říše rozhodl, že si podmaní Čechy. Znova se opakovala historie a i Karel se vydal do Čech se třemi proudy vojsk (což bylo mimochodem velmi oblíbené, v 11. století tento způsob znovu použil císař Jindřich II. v boji proti Břetislavovi I.) Hlavní proud vedl od Rýna podél Ohře Karel Mladší, z jihu přicházeli Bavoři vedení bavorským prefektem Audulfem a prefektem Východní marky Werinharem (Vernerem). Poslední proud byl saský přicházející přes Krušné Hory. Někde na řece Ohři se tyto tři proudy setkaly. Jejich úkolem bylo dobýt hrad Canburg.
K tomu ale nedošlo. Češi použili taktiku neúčasti v bitvě, doufajíc, že se cizí vojsko v zemi neuživí a bude muset odtáhnout. Hrad Canburg byl tedy obléhán. Karel zvolil také obvyklou taktiku a začal zemi pustošit. Jisté je, že Canburg se dobýt nepodařilo. Podle jedné ze zpráv v této válce padl "král" Čechů Lech. Dá se předpokládat, že se tak stalo právě při obléhání Canburgu, tento hrad mohl být jeho sídlem.
O lokalizaci Canburgu se dnes také vedou rozsáhlé spory. Co se tedy ví určitě?
Podle Chronicon Moissiancense ležel na levém břehu Labe (které ovšem mohlo být zaměněno s Vltavou).Nic moc pro začátek. Mnozí z vědců hledajících Canburg vychazeli ze zvukové podstaty slova. Ovšem pravděpodobnost, že by se do dnešních dnů zachovalo jméno z počátku 9. století je mizivá. Přesto uveďme alespoň některé. Kanín u Libice či Hradsko - Kanina. Proti prvnímu se objevuje hlavně argument, že leží daleko od Ohře, a že by se zde již roku 805 muselo nacházet hradiště - předchůdce pozdější (nechvalně proslulé) Libice. Na Hradsku u Mšena skutečně Miloš Šolle hradiště objevil. Jeho existence v roce 805 zůstává otázkou.
Canburg mohl být jakýmsi sídelním hradem některého z knížat (Lecha?) či hradem tzv. klučovského horizontu (Klučov, Doubravčice, Tismice, Rubín, Kal...). Tyto hrady často zanechaly v terénu jen nepatrné stopy a nemusely být proto vůbec archeologicky zaznamenány. Oldřich Kotyza upozorňuje na hradiště na Tříkřížovém vrchu, pro které se nedochovalo jméno Kamýk, či na Lovosice.
Canburg se tedy prozatím najít také nepodařilo. Prostě se, stejně jako Wogastisburg, ztratil. Musíme jen doufat, že je zase nalezneme.")
Hradsko jako bájný Canburg označují i další odkazy (ARL, nebo Česká spol. rukopisná), jiné ovšem za Canburg označují Kadaň na západě Čech (u Ohře -> boiohaemum.cz). Tak si vyberte .. Kniha rozhodně stojí za přečtení, ale spíše za prozkoumání (a propřemýšlení) stojí celá ta historka kolem ...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 aneta aneta | E-mail | Web | 18. července 2007 v 8:00 | Reagovat

ano ,já čtu velmi ráda knihy ,ale nejdřív jsem nemohla přijít knihám od štorcha na chuť.teď však je ráda čtu

2 jax jax | E-mail | 27. února 2010 v 17:12 | Reagovat

nesnášim čtení

3 Sandrasak Sandrasak | E-mail | 28. srpna 2017 v 21:20 | Reagovat

<a href=http://rrr.regiongsm.ru/33>
<img>http://rrr.regiongsm.ru/32 </img>
</a>
Благоустройство и асфальтрование в Краснодаре и г.Лабинск. Решение любого вопроса по асфальтированию в Краснодарском крае. Качественно

Подробнее... Благоустройство-Краснодар.РФ   ... +7(861) 241 2345
___________________________
новости поселений благоустройство
благоустройство барановичи
благоустройство района зоны отдыха
благоустройство сроки
строительная компания и благоустройство

4 Avito777or Avito777or | E-mail | 20. září 2017 v 5:46 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Всегда рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам необходимы конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!
Гарантия:

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим... <b>А также, гасим Штрафы ГИБДД за 65% ...</b>

Оплата:
ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета)
Рады сотрудничеству!

Залив Авито <b>канал Телеграмм  @t.me/avito50 </b>
________

авито ростов +на дону бесплатные
авито купить игрушки пакетом
авито бесплатные объявления
авито бесплатные объявления регистрация
авито вещи женские пакетом

5 BethanyFey BethanyFey | E-mail | Web | 26. října 2017 v 2:37 | Reagovat

http://www.fontspace.com/profile/Valium52

6 ShaylaGsvmh ShaylaGsvmh | E-mail | 11. října 2018 v 20:10 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama