Živnostníci zklamali?

15. března 2007 v 9:19 | žELVA |  lidi
Jojo, někdo něco řekne, a novináři si to neověří a hned to pustí ven.

V Týdeníku Mělnicko č. 10 jsme se dozvěděli, že živnostníci zklamali: "Život ve středu města Mělníka zejména v pozdně odpoledních hodinách vymírá a přemísťuje se do zóny nákupních marketů. Jak tento neblahý stav napravit? Na tuto otázku měla odpovědět schůzka vedení mělnické radnice s živnostníky a podnikateli působícími právě v oblasti městského centra. Jak schůzka dopadla? Jedním slovem - špatně. "Pozvánek jsme rozeslali několik desítek a na naši výzvu reagovali pouze čtyři podnikatelé. Máme se snad domnívat, že problém vylidnění středu města, které by mělo znepokojovat zejména živnostníky, neexistuje? Jsem přesvědčen, že je - a kardinální - a jejich nezájem o hledání nápravy mě mrzí o to více," posteskl si starosta města Mělníka Mgr. Miroslav Neumann."
Hned v následujícím čísle téhož týdeníku se proti tomuto nařčení ohrazje "jedna z nás" živnostníků, podnikajících v centru města: článek s titulkem ŽIVNOSTNÍCI NEZKLAMALI, SCHŮZKA SE BUDE OPAKOVAT objevil v rubrice ohlasy: "Vážení čtenáři týdeníku Mělnicko, ráda bych reagovala na článek pana starosty Neumanna, uveřejněný v úterý 6.března v týdeníku Mělnicko, který se týkal setkání s živnostníky z centra města Mělníka.
Deset let provozuji a aktivně pracuji v lékárně v samém historickém centru a musím potvrdit slova pana starosty, že naše centrum, historické centrum, jež bylo a mělo by být místem setkávání mělnických občanů, a to nejen při nákupech, se za poslední roky dosti vylidnilo.
Co k tomu vedlo, ponechme tentokrát bez komentáře.
Tato skutečnost obchodníky a živnostníky z centra města jistě trápí a není jim lhostejná a mnozí přemýšlejí, jak tuto situaci řešit. Proč tedy na setkání s panem starostou nepřišli?
Musím bohužel konstatovat, že ne všichni obchodníci a živnostníci pozvánku na setkání s panem starostou obdrželi, ti šťastnější ji obdrželi pět dní před termínem konání, který byl navíc stanoven na dobu školních prázdnin, kdy, jak známo, více než polovina obyvatel opouští město, a protože my obchodníci, živnostníci, lékárníci a prodavači jsme také maminky a tatínkové, je jasné, kde jsme v době konání schůzky byli. Pozvání nedostala ani Hospodářská komora, která zastupuje zájmy podnikatelů a pozvánky na podobné akce okamžitě přeposílá svým členům.
Článek v regionálním tisku s titulkem "Živnostníci zklamali" mě vedly k tomu, že jsem kontaktovala pana starostu a ten si ochotně čas na jednání našel. Jednání již proběhlo, bylo konstruktivní a výsledkem je, že další setkání podnikatelů z centra města budou. To příští by se mělo uskutečnit ještě do konce března, nejpozději začátkem dubna.
V průběhu příštího týdne budou obchodníci, živnostníci osloveni zástupci Hospodářské komory a bude stanoven přesný termín konání, který bude sdělen písemně a také prostřednictvím tisku. Toto setkání by se mělo týkat podnikatelů z historického centra, další části centra budou následovat."
Mgr. Alice Kaňkovská, Lékárna U zámku
V podobném duchu informoval i Mělnický deník (reakci paní Kaňkovské prý otisknou v nejbližších dnech).
Tak jak to tedy je? Zklamali živnostníci? Zklamal starosta (potažmo městský úřad)?
Živnostníci zklamali, o tom žádná. Zvláště ti, kteří na setkání pozvánku dostali a neřekli o tom svému sousedovi v ulici (protože někdo tu pozvánku dostat MUSEL! jinak by na schůzku nepřišel docela nikdo). Ale proč by to vlastně dělali, jistě byli pozvánkou utvrzeni v tom, že pozvánku dostali všichni ...
Městský úřad zklamal také. Když se chystá takováhle schůzka, je nutné před tím dostatečně dlouho dát to vědět všem. Prostě všem. a ověřit si, že to všichni vědí. Od toho tu městský úřad je, aby se o takovéto věci staral.
Ovšem kdo v mých očích zklamal nejvíce, byli novináři. Napsat bez konemtáře takovou věc, že živnostníci se nezajímají o své město, bez toho, aby daný redaktor šel do nejbližšího obchodu, do nejbližší restaurace, a zeptal se, zda daný podnikatel na schůzce byl či nebyl a proč, mi přijde přinejmenším tristní. Protože při krátkém pátrání by takový novinář velmi rychle přišel na to, že o schůzce věděli jen nemnozí podnikatelé: já sama jsem v den, kdy jsem článek "zklamali" četla, náhodou měla cestu po obchodech v centru. V tom dni a v následujících jsem se od mnoha dozvěděla, že o žádné schůzce infomováni nebyli (stejně jako já). Neměla jsem ale v té době připojení na internet a se stěhováním obchodu jsem měla takových starostí, že jsem na to trochu pozapomněla. Vzpomněla jsem si až za týden, když jsem otevřela další číslo novin a našla jsem tam článek od paní magistry Kaňkovské (které tímto děkuji, že se na to nevykašlala jako já a mnozí další, se kterými jsem mluvila). Otázkou tedy zůstává, k čemu takové noviny, které jen tupě (promiňte ostřejší tón) opíšou, co jim kdo donese, bez kritického myšlení, bez toho, aby si fakta, uváděná v článku, ověřili. Podle mně zklamala v tomto případě zvláště média. Což neříkám ráda, protože jsem jinak před mnoha lidmi jejich zastáncem.
Včera se v našem obchodě objevila paní Kaňkovská se zvacím dopisem, který na danou situaci upozorňuje a žádá podnikatele o podněty k příštímu setkání. Zkusím to tedy pustit takto v plen všech:
Do diskuse můžete připsat, co by dle vašeho městský úřad měl udělat, aby centrum města přestalo býti vylidněným. A co by měli udělat podnikatelé, kteří zde podnikají... Nebo co by měl udělat někdo další. Třeba právě váš nápad bude ten konstruktivní, který našemu městečku vrátí korzující lidi do města.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama