přečetli jsme za vás

Čarodějka z Portobella

26. března 2007 v 12:38 | žELVA
Nový román (konečně zase román!) Paula Coelha. Netroufáte si ho koupit? Coelho pro Vás připravil první čtvrtinu zdarma na internetu, a to dokonce ČESKY!

Robejšek: Svět viděný z Řípu

12. února 2007 v 16:43 | žELVA
Dnes bude zápis trochu jiný, než v minulýchpřípadech; nebudu komentovat ani jinak vyslovovat svůj názor na knihu, kterou mám právě v pařátkách, ale použiju několik výpisků, abych zaujala. (i když výběrem výpisků vlastně také zaujímám stanovisko, co? no to je fuk)
Kniha politologa Petra Robejška, který je skoro tak starý (mladý!), jako můj otec (a na fotce je mu i trochu vizuálně podoben, ahoj, tatí), podle slov autora popisuje jeho pohled na politiku. Z hlediska obyvatele české kotliny rozebírá pojmy, jako je demokracie, globalizace nebo pracovní den ministra zahraničí. Ty výpisky budou (vzhledem k tomu, že jsou to výpisky) nutně útržkovité ... Celou knihu si přečtěte sami.
Vlastně jen jedna myšlenka. Napadla mně, když jsem tu knihu pročítala poprvé, jen tak zběžně: "pravici volí lidé, kteří věří, že si dokážou vydělat tolik peněz, aby se dokázali uživit" (ono to s duchem knihy asi moc nesouvisí, ale prostě mně to napadlo)

Jsme částí země

3. února 2007 v 10:35 | žELVA
V souvislosti s knihou o Geronimovi propukla debata, jak se vlastně jmenoval ten náčelník, který přednesl onu slavnou řeč... Tak jsem si ji jinde na netu vyhledala (je to zázrak, tenhle internet, pořád to říkám), a předávám. Za můj zdroj jsem vybrala přepis ze stránek Stromy a život cézet.

Fenomén jménem Web 2.0 no.2

2. února 2007 v 15:12 | žELVA
Druhá půlka článku z Respektu (blog.cz má omezení pro grafomany :-) ).

Fenomén jménem Web 2.0

2. února 2007 v 15:10 | žELVA
Dlouho jsem si myslela, že internet kolem mne jen tak proběhne. Ale ne, už jsem také jeho součástí. Zajímavý, i když ne nejkratší článek na toto téma jsem dnes našla na stránkách Respektu.

Odvedu Vás do Sierry Madre

31. ledna 2007 v 13:41 | žELVA
Protože knihu Škola malého stromu už četl každý (KAŽDÝ! že jste ji nečetli? Vaše chyba), pustila jsem se do jiného románu aurota Forresta Cartera. Jestliže Škola malého stromu je částečně autobiografická, pak Odvedu Vás do Sierry Madre je knihou o slavné historii rodu, ze kterého se Carter (možná) částečně cítil být.

Podporovat čtení knih u dětí?

30. ledna 2007 v 13:28 | žELVA
Další zajímavý článek, opsaný iHned.cz. Bez komentáře, třeba nějaký stvořím časem. Snad jen, že si stále myslím, že výchova má začínat v rodině (což mne bohužel optimismem nenaplňuje.. takže vlastně zaplať pámbu za to, že v tomto případě v rodině nezačíná)

Kradla na lodi Tiranic Rynda Libová?

25. ledna 2007 v 14:41 | žELVA
Originální francouzský komiks s prvky detektivky, parodie i společenské hry s názvem Zločinu na stopě právě vyšel v českém překladu.
(opsáno z iDnes.cz)

"Dejte mi slevu, nechci ji zadarmo"

9. ledna 2007 v 13:06 | žELVA
Každý občan má právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách. Tak praví ústava. V reálu je ale všechno jinak. Dítě zadarmo nepřekročí ani práh první třídy.
(článek převzatý z Denik.cz) některá slova by se měla tesat.. Aneb k čemu je nám bezplatné školství, když bezplatné v našich podmínkách znamená neosobní, uspěchané, rigidní a nelidské (ale co byste chtěli, když je to zadarmo). Proto - raději za všechno přiměřeně zaplatím, jen aby to mělo svoji úroveň. Je to stejné, jako s kulturou - pokud půjdu někam zadarmo, nebude mne tolik zajímat kvalita daného projektu ... Čímž se obloukem vracím k rozhovoru, který jsem před nějakou dobou vedla s panem R.V. Máte pravdu! Ani kultura by neměla být zadarmo. Kdo by si jí pak vážil? A kdo si váží takového "zadarmikového" školství? Učitelky pracují přece "zadarmo", učebnice kupujeme svým dětem, ne jim. ... (možná jsem se do toho zamotala)

Irena Obermannová: Deník šílené milenky

5. ledna 2007 v 18:01 | žELVA
Volné pokračování ne moc hloupého ženského románu "Deník šílené manželky", který byl v obdivuhodně krátké době (dva roky od prvního vydání knihy) a celkem nezpatlaně převeden i do filmu. Šílenou manželku hraje šílená Žilková a dost jí to jde.

Štorch: Zastavený příval

3. ledna 2007 v 14:08 | žELVA
Jedna z méně známých štorchovek znovu vyšlá v Albatrosu.

Kniha roku podle Lidových novin

29. prosince 2006 v 10:20 | žELVA
Anketu Kniha roku pořádají Lidové noviny již řadu let. LN se čtoucích známých osobností ptají, co považují za knihu uplynulého roku (a tudíž se z jejich odpovědí dá leccos zajímavého dozvědět), a tím snadno získají předhled o zajímavých knížkách. Dlužno říct, že mnohé z těchto knih jsem v letošním roce měla možnost vidět a - opravdu stojí za vidění, čtení, vlastnění (pokud potřebujete k životu knihy vidět, číst, vlastnit) ...

Vánoční želví knihovnička

6. prosince 2006 v 15:07 | žELVA
Vánoce jsou čas, který já osobně prožívám dvojnásob ráda. Za prvé si velmi ráda užívám advent (rozhodně však ne lítáním po obchodech, ne uklízením neukliditelného, ne protivností v podobě neustálého stresu) a za druhé vychází takové množství knížek, že pak mám třebas dva měsíce z čeho čerpat, co číst, co objevovat. Knížky jsou zkrátka moje hobby. Pokud máte někoho, kdo je na tom podobně, a chcete ho obdarovat knihou, pak mám pro Vás několik tipů, co koupit.

Zaskočen Radostí

30. listopadu 2006 v 8:18 | žELVA
C. S. Lewis: Zaskočen Radostí... vydalo nakladatelství Návrat domů, které vydává díla tohoto autora systematicky už mnoho mnoho let. Dávno dávno před tím, než si filmové štáby všimly jeho ságy Narnie, pokusily se ji převést na plátno kina a způsobily zdražení autorských práv do té míry, že o práva na nové vydání této ságy nakladatel přestal usilovat (kdo četl, potvrdí, že vydání brožované bylo lepší než současné lesklé obálky, obří písmena a tlusté vazby vydání Narnie z nakladatelství Fragment... ale to je jiná písnička). Jak mi z nakladatelství řekli, i ostatním titulům zdražilo autorské právo, ale rozhodně ne tak, jako Narniím. Pro malé nakladatelství, které vydává křesťansky zaměřenou psychologii, teologické úvahy a právě dílo CSL, asi stouply neúměrně.. Držitelé autorských práv se tedy křesťanského odkazu svého "chlebodárce" moc nedrží. no to je fuk, pojďme ke knize.

Špalíček veršů a pohádek

21. listopadu 2006 v 13:01 | žELVA
Tak tohle je kniha, kterou snad nemusíme za nikoho číst. Dětské (úchvatné!) verše, Trnkovy (nááádherné) obrázky, tlustokniha s klasickým obsahem, jako stvořená na Vánoce. Taky že letos na Vánoce konečně po letech vyjde. Seženete v každém dobrém knihkupectví (a u nás tedy samozřejmě taky) za 330,- (+případné poštovné). Tak se na ni ptejte. A hlavně: TĚŠTE SE NA NI!

Česká inspirace

14. listopadu 2006 v 17:33 | žELVA
Knihu čtvercového formátu (cca 10x10 cm velkou) vydala nakladatelství Fraktály a Zlatý řez.

Tak tedy: Nesnesitelně lehké žití

8. listopadu 2006 v 13:22 | žELVA
Nesnesitelná lehkost bytí (Milan Kundera)
Kniha téměř kultovní. Tajemná. Nedostupná. Neznámá. A přeci její základní syžet už několik měsíců po vydání znali všichni, kdo ho znát chtěli. Nyní (po 20 letech) vyšla konečně i v Česku. Skoro neuvěřitelné, že jde teprve o druhé české vydání (ale asi udělali v Torontu tomu prvnímu vydání hodně dotisků, hehe).

Žádná setkání nejsou náhodná

6. listopadu 2006 v 18:11 | žELVA
Na vlně takzvané "new age" se kromě naprostých ptákovin občas najdou knížky a knížečky, které stojí aspoň prolistovat.

Malefic Maleficarum aneb trocha děsu na zimu

4. listopadu 2006 v 10:44 | Ivan
Když jsem byl malý kluk, tak jsem jeden víkend zůstal doma sám a díval se v televizi na film pro pamětníky Kladivo na čarodějnice. Že jsem celkem otrlý, ale tohle jsem fakt nedokoukal.

"Filosofické" skvosty

3. listopadu 2006 v 13:14 | žELVA
A navíc jsem pro vás připravila titul ne jeden, ale rovnou dva (+ na přání jedno P.S.), abyste si toho filosofování užili. Ale nebojte se, nebude to bolet.
 
 

Reklama